Bankovanie

Bankovanie alebo inak nazývané vákuoterapia je jednou z najstarších metód liečenia tradičnej čínskej medicíny. Ide o liečebnú metódu, ktorú môže využívať už detí nad 6 rokov aj jedinci v staršom veku. Vek ovplyvňuje periodicitu a dĺžku aplikácie. Liečebnú dobu a frekvenciu danej procedúry určuje terapeut podľa potrieb pacienta. Môže sa predpísať aj banková kúra, ktorá trvá niekoľko týždňov, ale i mesiacov.
Typy bankovania
Existujú dva typy bankovania: mokré a suché bankovanie.
Mokré bankovanie – nevyužíva sa tak často v dnešnej dobe a nazýva sa tak, pretože pri procedúre dochádza k jemnému nárezu pokožky a následne vákuovému efektu banky. Inak sa považuje za čistiacu kúru. V minulosti ľudia verili, že pri mokrej metóde bankovania dochádza k čisteniu krvi a jej zbaveniu od toxínov.
U nás v ZDRA-VIEM však nájdete práve suché bankovanie, s ktorým sa v dnešnej dobe častejšie stretávame. Vykonáva sa pomocou špeciálnych plastových alebo sklenených baniek a pri tejto metóde nedochádza k narezaniu pokožky. Jednou z hlavných výhod je priehľadnosť daných baniek. Modriny, ktoré vznikajú podtlakom sú veľmi dôležité pre diagnostiku problému pacienta. Fyzioterapeut dokáže identifikovať problém podľa výsledného zafarbenia modriny a tak vie určiť liečbu.
Čo znamenajú vzniknuté modriny?
Modriny, ktoré vznikajú podtlakom sú veľmi dôležité pre diagnostiku problému pacienta. Môžu byť rôznych rozmerov a sfarbenia. Fyzioterapeut dokáže identifikovať problém podľa výsledného zafarbenia modriny a tak vie určiť liečbu. Modriny vznikajú podtlakom banky a drobné cievky sa tým popraskajú a vytvoria fľak.
Bledšie modriny sa vstrebajú za 3-4 dní a tie tmavšie zvyčajne zmiznú po jednom týždni.
Ružovkasté fľaky znamenajú zdravý prietok krvi.
Červené fľaky znázorňujú mierny problém s prietokom krvi a stagnáciou.
Modré až fialové fľaky ukazujú značný problém stagnácie.
Bankovanie sa považuje za bezbolestnú procedúru, avšak to závisí aj od citlivosti pacienta na bolesť.
Účinky bankovania
Bankovanie predovšetkým zmierňuje bolesť a svalové spazmy a kŕče. Zároveň uvoľňuje stuhnuté svalstvo chrbta, ramien a nôh. Priaznivo pôsobí na prekrvenie dolných a horných končatín. Detoxikuje organizmus, čistí krv od toxínov a zlepšuje krvný obeh. Medzi ďalšie pozitívne účinky môžeme zaradiť aj zníženie zápalových procesov a zlepšenie pooperačných stavov, zápalov šliach a kĺbov. Blahodárne pôsobí na lymfatický a imunitný systém. Pozitívne výsledky boli zaznamenané aj pri činnosti vnútorných orgánov. Napríklad obličky, močové cesty, žalúdok a slezina, pečeň, žlčník i pohlavné orgány. Pomáha pri reumatizme, anémii, zmierňuje bolesti chrbta, obnovuje funkcie nervového systému a v konečnom dôsledku pomáha aj proti celulitíde.
Priebeh bankovania
Prevádza sa na problematických a bolestivých miestach pre dosiahnutie najlepšieho efektu. Sklenená banka sa mierne nahreje a rýchlo sa priloží na pokožku. Teplom sa časť vzduchu vysaje a vytvorí sa vákuum. Tým dôjde k popraskaniu drobných cievok a k uvoľneniu svalstva. Najčastejšie sa banky prikladajú na chrbát a ramena, avšak môžu sa priložiť aj na ruky, nohy a v oblasti brucha. Pre podporu efektu čistenia tela a zbavenia ho škodlivín a toxínov sa odporúča nasledujúce dní po bankovaní dodržať prísny pitný režim. Je potrebné v priebehu dňa vypiť aspoň 3 až 4 litre tekutín. Priaznivo pôsobí aj sauna, kde sa škodliviny môžu dostať von priamo cez pokožku a tým sa odľahčia obličky. Kvôli uvoľnenému svalstvu je potrebné dodržať 1-2 dní kľudný režim a vyhnúť sa dvíhaniu ťažkých vecí a fyzicky náročnej práci.