Magnetoterapia
Čo je to magnetoterapia?
V 16. Storočí lekár Paracelzus vyhlásil, že magnet je majstrovským dielom lekárskeho umenia a magnetoterapia sa považuje za najstaršiu formu fyzikálnej terapie. Procedúra je založená na princípe pôsobenia umelého magnetického poľa v určitých parametroch na ľudský organizmus.
Nastavenie nízkofrekvenčného magnetického poľa správnymi biotropnými parametrami frekvencie, intenzitou a tvarom pulzov pôsobia na ľudské telo protizápalovými a hojivými účinkami. Účinky magnetoterapie sú zdokumentované a zlepšenie zdravotného stavu pocítil už rad pacientov.

Rehabilitácia magnetoterapiou je nápomocná najmä v ortopédii, traumatológii, neurológii a traumatológii a je rozšírená aj v športovej medicíne.
Aké účinky má magnetoterapia?
Medzi hlavné účinky môžeme zaradiť protizápalové a hojivé účinky. Magnetoterapia zmierňuje bolesť a podporuje vstrebávanie opuchov.
Pri optimalizácii priechodnosti bunkových membrán dochádza k zvýšeniu zásobovania buniek kyslíkom a ostatnými dôležitými látkami. Pôsobenie magnetických impulzov spúšťa regeneračné a reparačné mechanizmy buniek.
Hlavné účinky magnetoterapie:
- zmierňujú bolesť
- protizápalové
- znižuje svalové napätie
- regeneračné účinky
- zlepšenie vstrebávania opuchov
- urýchlenie hojenia kostí a mäkkých tkanív (zlomeniny a mäkké tkanivá)
Ako prebieha liečba magnetoterapiou?
Veľkou výhodou tejto liečby je, že pri nej sa pacient nemusí ani vyzliecť. Príjemná je najmä tým, že je tichá, bezbolestivá a bezkontaktná. Aplikuje sa na hocijakú lokalitu tela.
Trvanie jedného sedenia magnetoterapie závisí od lokality, na ktorú je aplikovaná. Zvyčajne od 20 minút do jednej hodiny. Opakuje sa 6 až 10krát. Môže sa aplikovať denne alebo raz za pár dní.
Účinok rehabilitácie je viditeľný približne po 7 sedeniach.
Aké sú kontraindikácie?
Magnetoterapia nie je vhodná pri:

- akútnych ochoreniach
- onkologických ochoreniach
- tuberkulóze
- krvácavých stavoch
- poruchách srdcového rytmu
- epilepsii
- implantácii kardiostimulátora a defibrilátora
- tehotenstve